HomeBlogBlog - rozmaitościCiekawe przypadki Philipe’a de Villiers na Krymie (z MISTRALEM w tle)

Czy Rosja dostanie od Francji Mistrale? Trwają poważne dyskusje w Polsce i w wielu krajach NATO, nie tylko w kontekście wojny Rosji z Ukrainą, aneksji Krymu i zwiększenia napięcia, poczucia zagrożenia wśród państw Europy Środkowej. W tej misternej grze Władimir Putin wykorzystuje wszystkie techniki i metody ze szkoły KGB. Jak? Należy Francuzów jak najmocniej uwikłać. Biznesowo oraz ideologicznie. W jaki konkretnie sposób? A oto właśnie najnowszy przykład.

Philipe de Villiers (ur. 1949 r.) jest znanym prawicowym politykiem francuskim. Nazywany wicehrabią (vicomte), obnosi się ze swoimi radykalnie antyeuropejskimi poglądami, jest zwolennikiem oczyszczenia Francji z imigrantów nie tylko zresztą islamskich. To on jako pierwszy użył wyrażenia „polski hydraulik”, w publicznej debacie dotyczącej proponowanej dyrektywy unijnej ograniczającej m.in. napływ pracowników z Europy Wschodniej.

Założył Partię Ruch dla Francji Mouvement pour la France (MPF). W latach 90-tych był dwukrotnie posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2004 po raz trzeci wybrany do Parlamentu Europejskiego, zasiadał w grupie Niepodległość i Demokracja. W wyborach na urząd Prezydenta Francji w 2007 roku uzyskał 2,2% głosów, po czym w drugiej turze wsparł kandydaturę Sarkozy’ego.

W latach 80-tych ub. wieku de Villiers urządza i organizuje wielkie przedsiębiorstwo Park Puy du Fou w okolicach historycznej Vandei. Ten projekt przynosi mu corocznie wielomilionowe zyski . Jest wielką atrakcją turystyczną zachodniego wybrzeża, gdzie odbywają się historyczne rekonstrukcje i zabawy patriotyczne wzmacniające francuską tożsamość – w obliczu islamizacji i « europeizacji » . Park ten stanowi ideową opozycję wobec podparyskiego Disneylandu. Na 55 hektarach prezentowane są kopie obiektów i inscenizowane wydarzenia historyczne, od czasów rzymskich po wiek XX. Niewątpliwie ciekawy i atrakcyjny projekt. Szczegóły opisane tutaj:
https://fr.wikipedia.org/wiki/Puy_du_Fou

W 200 setną rocznicę powstania w Vandei w 1993 roku do Parku rozrywki zaproszono Aleksandra Sołżenicyna. Wtedy już pomysłem oraz współpracą z de Villiers zaczynają się interesować rosyjscy milionerzy. Najpierw przedmiotem różnego rodzaju działań biznesowych są atrakcyjne francuskie nieruchomości, także te na Lazurowym Wybrzeżu. De Villiers uczestniczy w wielu działaniach wspierających bogatych Rosjan we Francji.

W ostatnich latach zachęcony przez finansistów rosyjskich (niektórzy twierdzą, że tych od Siemiona Mohylewicza) planuje utworzenie parków rozrywki w Rosji, na wzór Puy du Fou. Kreml dał już wstepną zgodę – do ustalenia pozostało jakie treści będa prezentowane w takim parku rozrywki pod Moskwą. Pewnie wypędzenie Polaków z Kremla, pokonanie Napoleona i marsz na Berlin?

De Villiers został przyjęty z wielką pompą przez Prezydenta Rosji Putina w dniu 14 sierpnia. Relacja ze spotkania tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=b3evgsEwUJg

Warto zwrócić uwagę na jedno z pytań jakie zadał Putin podczas rozmowy – a jak będzie w parku rozrywki zaprezentowana wojna z Napoleonem – 1812 rok? I zaraz sam Putin sobie odpowiedział, że według Napoleona po bitwie pod Borodino wielki francuski wódz miał stwierdzić, że naród francuski okazał się godnym zwycięstwa, ale naród rosyjski godnym tego, aby być niepokonanym. Obaj rozmówcy radośnie wybuchają śmiechem a Pan de Villiers tropem swojego rodaka Depardieu zaświadcza, że „sankcje zachodnie do niczego dobrego nie doprowadzą”.

Wypisz wymaluj biznesmeni zachodni wspierający Lenina…

Sprawa miałaby cechy ciekawostki wartej plotkarskiego felietonu ilustrującego jak prawicowi politycy francuscy chętnie współpracują z autorytarną władzą mając sobie za nic poczucie bezpieczeństwa wśród ich najbliższych sojuszników z UE i NATO – w tym Polski, Rumunii, krajów bałtyckich itd…

Rzecz jest jednak dużo poważniejsza. Otóż młodszym bratem Philippe’a jest generał Pierre de Villiers. Dowódca armii francuskiej, który objął tę funkcję w styczniu 2014 roku. Dzisiaj to jeden z głównych decydentów w NATO.

Szerzej o bracie biznesmena od parków rozrywki można przeczytać tutaj:
http://fr.wikipedia.org/wiki/Pierre_de_Villiers_(g%C3%A9n%C3%A9ral)

Czy francuska przyjaźń jest rzeczywistością czy snem? Kogo bardziej kocha Francja…

Komentowanie zamknięte.